Valge mahekinoa
Boliivia kinoa (Chenopodium quinoa) on vastupidav taim, mis on pärit Lõuna-Ameerika Andide mägismaa piirkondadest, nagu Peruu, Boliivia ja Ecuador. Inkade poolt “emaviljaks” kutsutud kinoat on kasvatatud üle 5000 aasta. Tänapäeval peetakse seda “supertoiduks” kogu maailmas.
Kinoa traditsiooniline kasutamine:
Kinoa oli oluline toiduallikas, pakkudes mägedes elavatele inimestele tähtsaid toitaineid ja energiat. Kõrge valgusisalduse ja hea kohanemisvõime tõttu on seda sageli peetud teistest teraviljadest paremaks. Kinoal oli vaimne tähendus ja kohalikud põliselanikud kasutasid seda erinevatel religioossetel tseremooniatel. Kinoat on mõnikord kasutatud traditsioonilises meditsiinis selliste vaevuste raviks nagu mao- ja nahahaigused.
Viimasel ajal on kinoa muutunud populaarseks kogu maailmas. Gluteenivaba alternatiiv – kinoa on loomulikult gluteenivaba, mistõttu on see ohutu valik neile, kellel on tsöliaakia või gluteenitundlikkus. Seeditavus – arvatakse, et kinoa on kergemini seeditav, mistõttu on see suurepärane valik neile, kellel on tundlik seedesüsteem.
Toitained:
1. Valk – kinoa on valguallikas, mis tähendab, et see sisaldab kõiki üheksat asendamatut aminohapet. Kinoas on eriti palju lüsiini, aminohapet, mida teistes taimsetes toitudes on sageli vähe.
2. Kiudained – on hea kiudainete allikas, mis toetab seedimist ja aitab reguleerida veresuhkrut.
3. Magneesium – see mineraal on oluline paljude kehafunktsioonide, sealhulgas lihaste ja närvide funktsioonide, veresuhkru reguleerimise ja luude tervise jaoks.
4. Mangaan – mängib rolli luukoe moodustumise, vere hüübimise ja ainevahetuse protsessides.
5. Fosfor – on eluliselt oluline tervete luude ja hammaste moodustamiseks ja säilitamiseks ning energia tootmiseks.
6. Raud – kinoa sisaldab rauda, mis imendub küll kehvemini kui loomsetest allikatest pärit raud, kuid on siiski oluline mineraal veres hapniku kandmiseks.
7. Folaat (vitamiin B9) – on väga oluline DNA sünteesiks, punaste vereliblede tekkeks ja loote õigeks arenguks raseduse ajal.
8. Riboflaviin (vitamiin B2) – osaleb energiavahetuses ning aitab säilitada terve naha, silmade ja närvide funktsiooni.
9. Vitamiin B6 – on vajalik aju arenguks ja toimimiseks, samuti neurotransmitterite ja punaste vereliblede tootmiseks.
10. E-vitamiin – see antioksüdantne vitamiin aitab kaitsta rakke vabade radikaalide kahjustuste eest ja toetab immuunfunktsiooni.
11. Tiamiin (vitamiin B1) – tiamiin on oluline toidu energiaks muutmiseks ja närvide korraliku funktsiooni säilitamiseks.
12. Vitamiin B3 (niatsiin) – mängib rolli DNA parandamisel ja rakkude ainevahetuses.
13. Tsink – osaleb immuuntegevuses ja haavade parandamises.
14. Vask – oluline tervete luude ja närvide jaoks, samuti kollageeni ja punaste vereliblede moodustamiseks.
15. Kaalium – aitab reguleerida vererõhku, vedeliku tasakaalu ning lihaste ja närvide tööd.
16. Seleen – toimib antioksüdandina, mis aitab kaitsta rakke oksüdatiivsete kahjustuste eest.
Tähelepanu! Saponiinid – kinoa seemned sisaldavad loomulikult mõru maitsega saponiine, mida saab enne keetmist pestes eemaldada. Oksalaadid – kinoa sisaldab oksalaate, mis võivad sagedase tarbimise korral soodustada neerukivide moodustumist väga vastuvõtlikel inimestel.
Kinoa retseptid:
Kinoa salat: sega jahutatud, keedetud kinoakruubid või -helbed keedetud või konserveeritud ubade, kõrvitsaseemnete, talisibula ja koriandriga. Puista salatile oma lemmikvürtse ja ürte.
Hommikupuder: maitsesta keedetud kinoakruubid või paisutatud -helbed pähklite ja kuivatatud puuviljadega ning serveeri hommikusöögiks.
Supid kinoaga: kasuta kinoat oma lemmikköögivilja- või teraviljasuppides. Asenda sellega tavaline riis või odrakruup.
Allikad: www.healthline.com, www.medicalnewstoday.com
NB! Siin esitatud teavet ei tohiks tõlgendada kui soovitust ravi või muud tüüpi terviseprobleemide kohta. Soovitame teil teha isiklikke terviseotsuseid pärast erinevate teabeallikate hindamist.