Alates iidsetest aegadest on kaneeli hinnatud mitte ainult kulinaarsetes tavades, vaid ka loodusmeditsiini praktikas üle maailma. On kahte peamist kaneeli tüüpi, mõlemal on oma ainulaadsed omadused ja võimalikud tervisemõjud: Tseiloni kaneel (Cinnamomum verum) ja Cassia kaneel (Cinnamomum cassia). Vaatleme mõlema sordi eeliseid ja kõrvalmõjusid ning käsitleme lähemalt Tseiloni kaneeli eeliseid ja kasu tervisele.
Tseiloni kaneel, tuntud ka kui “tõeline kaneel”, on pärit Sri Lankalt ja Indiast. See on tuntud oma pehme, õrnalt magusa maitse ja aroomi poolest. Tseiloni kaneel sisaldab vähem kumariini (maitseainet, mis koguneb kaneeli vürtsidesse), mis võib suurtes kogustes tarbides olla maksale kahjulik. Seepärast eelistatakse Tseiloni kaneeli, kõrgema kumariinisisaldusega Cassia kaneelile. Ayurvedas ja traditsioonilises hiina meditsiinis (TCM) on Tseiloni kaneel kõrgelt hinnatud selle raviomaduste poolest. Arvatakse, et see toetab seedesüsteemi, edendab hingamisteede tervist ja aitab tasakaalustada veresuhkru taset.
Cassia kaneel, mida tavaliselt müüakse supermarketites, on pärit Hiinast, Indoneesiast ja teistest Kagu-Aasia riikidest. Sellel on tugevam, teravam maitse ja lõhn võrreldes Tseiloni kaneeliga. Cassia kaneelis on suurem kumariinisisaldus, mis võib pika aja jooksul suurtes annustes tarbides põhjustada terviseprobleeme. Maksahaigusega või verevedeldajaid kasutavad inimesed peaksid seda kasutama ettevaatusega. TCM-is kasutatakse Cassia kaneeli sageli vereringe, südame tervise ja seedimise parandamiseks. Kuid selle suurema kumariinisisalduse tõttu soovitavad TCM-i praktikud seda mõõdukalt kasutada.
Peamine erinevus Tseiloni ja Cassia kaneeli vahel on kumariinisisaldus. Tseiloni kaneelis on kumariini sisaldus oluliselt väiksem, mistõttu on see eelistatud valik neile, kellel on teatud terviseprobleemid või kes soovivad kaneeli sagedamini tarbida. Tseiloni kaneel on mahedama ja rafineerituma maitsega, Cassia kaneel aga julgema ja vürtsikama maitsega, mis võib mõjutada kulinaarseid valikuid.
Tseiloni kaneeli eelised tervisele
– Tseiloni kaneel on rikas antioksüdantide, näiteks polüfenoolide poolest, mis aitavad neutraliseerida kahjulikke vabu radikaale organismis. Antioksüdandid võivad aidata kaasa üldisele tervisele ja toetada rakkude kaitset.
– Tseiloni kaneelis sisalduvatel toimeainetel, näiteks kaneelaldehüüdil, on põletikuvastased omadused. Regulaarne tarbimine aitab vähendada põletikku.
– Tseiloni kaneel võib parandada insuliinitundlikkust ja säilitada veresuhkru kontrolli. See võib aidata reguleerida vere glükoosisisaldust, muutes selle kasulikuks prediabeedi või II tüüpi diabeediga inimestele.
– Traditsiooniliselt on Tseiloni kaneeli kasutatud Ayurveda meditsiinis seedimise toetamiseks. See võib aidata vähendada seedehäireid, puhitusi ja gaasi teket ning soodustada toitainete paremat omastamist.
– Mõned uuringud näitavad, et Tseiloni kaneel võib avaldada positiivset mõju südame tervisele, vähendades LDL-kolesterooli (“halb” kolesterool) ja triglütseriide. See toime võib aidata vähendada südame-veresoonkonna haiguste riski.
– Tseiloni kaneelil on looduslikud antimikroobsed omadused, mis võivad aidata võidelda teatud bakterite ja seentega. Seda on traditsiooniliselt kasutatud toidu säilitamiseks.
– Mõned uuringud näitavad, et Tseiloni kaneel võib mängida olulist rolli kaalujälgimisel, parandades ainevahetust ja aidates kontrollida söögiisu.
Tähelepanu! Allergilised reaktsioonid: kuigi harvad, võivad mõnedel inimestel tekkida allergilised reaktsioonid kaneeli suhtes, olenemata kaneeli sordist. Rasedad ja imetavad naised või need, kes võtavad ravimeid, peaksid enne kaneeli tarbimise olulist suurendamist konsulteerima tervishoiutöötajaga.
Tseiloni kaneeli kasutusalad: Küpsetised: Tseiloni kaneel on suurepärane lisand küpsetistele. Kasuta seda kookides, küpsistes, muffinites ja saiades, kaneel lisab õrna ja aromaatse maitse. Pudrud/ hommikuhelbed: puista näpuotsaga Tseiloni kaneeli hommikupudrule või -helvestele, et muuta oma päev hubaseks ja maitsvaks. Smuutid: Sooja ja kutsuva maitse lisamiseks sega Tseiloni kaneeli oma lemmikkokteilide retseptidesse. Kuumad joogid: lisa näputäis Tseiloni kaneeli kuumadele jookidele, nagu kohv, tee, kuum šokolaad või chai masala. Jogurt: sega Tseiloni kaneeli jogurtisse koos suhkru või vahtrasiirupiga. Hautised: Tseiloni kaneel lisab soolastele roogadele, nagu karri, hautised ja kastmed, peent maitset. Riisitoidud: puista riisiroogadele, nagu biryani või pilaf, maitse parandamiseks Tseiloni kaneeli. Puuviljasalat: Sega Tseiloni kaneeli värskete puuviljadega, nagu õunad, pirnid või mangod, et luua värskendav ja aromaatne puuviljasalat. Magustoidud: kasuta Tseiloni kaneeli mitmesugustes magustoitudes, sealhulgas jäätistes, pudingites ja puuviljakrõpsudes. Naudi seda erakordset lõhna ja ainulaadset maitset, mida Tseiloni kaneel roogadele annab!
Kokkuvõtteks võib öelda, et Tseiloni kaneel on suurepärane vürts, mis mitte ainult ei lisa roogadele maitset, vaid võib olla ka tervisele kasulik. Tseiloni kaneeli lisamine oma kulinaarsesse loomingusse võib olla suurepärane võimalus mitte ainult nautida selle ainulaadset maitset ja aroomi, vaid ka toetada oma heaolu. Naudi sooja ja aromaatset meeleolu, mille Tseiloni kaneel kööki toob.
Kaneelitee retsept – www.alphafoodie.com Koostisained:
2 keskmist kaneelipulka või 3 tl kaneelipulbrit, võimalusel kasuta Tseiloni kaneeli
6 tassi vett
1/2-1 spl musta tee lehti
umbes 5 g 1 tl vahtrasiirupit või muud magusainet
Vala potti või teekannu vesi ja lisa kaneelipulgad või kaneelipulber, kuumuta keema. Pärast keetmist vähenda kuumust ja hauta 10 minutit. Tõsta pott tulelt ja lisa musta tee lehed, mille võid hiljem kurnata. Lase teel tõmmata 1-2 minutit, olenevalt sellest, kui tugevat maitset soovid. Kui jätad kaneelipulgad teekannu, muutub maitse aina tugevamaks. Kui arvad, et see on liiga intensiivne, võid seda lahjendada väikese koguse kuuma veega. Kaneeli jäätee: Kui keedetud tee on veel soe, lisa oma maitse järgi magusainet. Aseta külmkappi jahtuma. Jahtunud kaneeli teed võid serveerida värskelt pressitud sidrunimahlaga.
Allikad: https://www.webmd.com, https://www.healthline.com
NB! Siin esitatud teavet ei tohiks tõlgendada kui soovitust ravi või muud tüüpi terviseprobleemide kohta. Soovitame teha isiklikke terviseotsuseid pärast erinevate teabeallikate hindamist.