Purustatud mahepsülliumi ehk India teelehe seemnekestad on saadud Lääne-Aasias ja Vahemere piirkonnas kasvava Plantago ovata taime seemnetest. Seda taime on sajandeid kasvatatud meditsiinilistel ja dieedilistel eesmärkidel. Nimetus “psyllium” on tuletatud kreekakeelsest sõnast “psulla”, mis tähendab “kirp”, mis viitab taime väikestele kirbulaadsetele seemnetele. Psülliumi on iidsetest aegadest kasutatud selle tervisega seotud eeliste tõttu. Tal on seedimist soodustavad omadused ning selle seemneid ja kestasid kasutati sageli erinevate seedetrakti probleemide leevendamiseks. Aja jooksul on see muutunud populaarseks erinevates maailma piirkondades, kuna uuringud on näidanud, et see võib toetada seedimist, hallata kolesterooli ja reguleerida veresuhkrut.
Psüllium on tänapäeval populaarne mitmel kujul, sealhulgas terved seemned, seemnete kestad ja pulbrid. Ta on pälvinud tunnustust oma rolli eest regulaarse seedimise, südame tervise ja veresuhkru kontrolli edendamisel. Psülliumi seemnekestad on suurepärane kiudainete allikas. Nad imavad hästi vett ja moodustavad seedekulglas geelitaolise aine, mis aitab regulaarsel roojamisel. See võib olla eriti kasulik neile, kes kogevad kõhukinnisust. Seemnekaunades leiduv kiudaine soodustab täiskõhutunde tekkimist, mis võib aidata vähendada söögiisu ja kalorite tarbimist. Mõned uuringud näitavad, et psülliumi seemnekestade regulaarne tarbimine võib aidata alandada LDL (halva) kolesterooli taset, mis võib vähendada südamehaiguste riski. Kiudained võivad samuti aeglustada suhkru imendumist ja aidata stabiliseerida veresuhkrut. See võib olla kasulik inimestele, kes põevad diabeeti või kellel on selle haiguse tekkimise oht. Psülliumi seemnekesti saab kasutada probiootikumina, et soodustada kasulike soolebakterite kasvu. Terve soolestiku mikrobioom on seotud paljude üldise tervise aspektidega, sealhulgas immuunfunktsiooni ja vaimse heaoluga.
Tähelepanu! Psülliumi seemnekestad võivad mõnel inimesel põhjustada gaase, puhitust või kõhukrampe, eriti kui neid võetakse suurtes kogustes või ilma piisava veeta. Harva võivad inimesed olla aga nende seemnekestade suhtes allergilised ja neil võivad tekkida sellised sümptomid nagu sügelus, nõgestõbi või hingamisraskused. Psülliumi kestad võivad teatud ravimite imendumist häirida, mistõttu on väga oluline võtta neid retseptiravimitest eraldi. See toode on mõeldud täiskasvanutele.
Kasutamine:
Kõhukinnisuse leevendamiseks võtke psülliumi kesti rohke veega, kuna nende kiudained imavad niiskust, et pehmendada väljaheidet. Soovitatav on umbes 5 g kolm korda päevas koos klaasi veega.
Psülliumi kestad võivad aidata ka kõhulahtisuse korral, kui neid võtta vähema veega. Soovitatav on 3-4 g kolm korda päevas.
Psülliumi seemnekesti kasutatakse tavaliselt toidusedelisse kiudainete lisamiseks. Neid võib segada veega või lisada smuutidele, jogurtile, pudrule või müslidele. Soovitatav päevane norm on 5-10 g ehk 1 supilusikatäis.
Allikad: https://www.medicalnewstoday.com, https://www.verywellhealth.com
NB! Siin esitatud teavet ei tohiks tõlgendada kui soovitust ravi või muud tüüpi terviseprobleemide kohta. Soovitame teha isiklikke terviseotsuseid pärast erinevate teabeallikate hindamist.