Kardemonil on kaks peamist sorti, mida tuntakse musta kardemoni ja rohelise kardemoni nime all. Need kaks liiki on üksteisest väga erinevad ja neid ei tohiks segi ajada. Rohelised kardemoni kaunad korjatakse Elettaria cardamomum taimelt varajases staadiumis, mis pole veel küpsed. Seevastu musta kardemoni kaunad korjatakse hiljem teiselt taimelt Amomum subulatum ja kuivatatakse tulel, andes sellele iseloomuliku kampri ja maheda suitsuse aroomi. Võrreldes musta kardemoni intensiivse aroomi ja imelise maitsega on roheline kardemon palju mahedam ja seda kasutatakse sagedamini magusates roogades. Mõlema kardemoni kasutusalad on samuti erinevad. Kui musta kardemoni on kõige parem lisada toidule terve kaunana, siis rohelise kardemoni seemned eraldatakse kaunadest ja sageli jahvatatakse enne toidule lisamist.
Must kardemon Amomum subulatum, kuulub sugukonda Zingiberaceae, on Aasias, eriti Indias, väga levinud vürts. Seda kasutatakse igas kodus ja see mängib väga olulist rolli Garam Masala pulbri valmistamisel. Selle värv võib varieeruda tumepruunist mustani. Musta kardemoni kasvatatakse peamiselt Nepalis ja Indias. Ta võib olla erineva suuruse ja maitsega. Indias arvatakse, et musta kardemoni kasutati Ayurveda preparaatides juba 6. sajandil eKr. Seda kasutatakse endiselt Ayurveda meditsiinis kui tervisele väga kasulikku taime. Musta kardemoni kasutatakse maomahla suurendamiseks. See aitab toitu korralikult seedida, parandab söögiisu, samuti vähendab kroonilist kõhukinnisust ja kõhugaase. Seda kasutatakse maksahaigustega seotud häirete, samuti uriinierituse vähenemise korral. Kardemon on diureetilise toimega, aitab säilitada neerude head tööd, hoides neid tervena, takistab neerukivide teket. Must kardemon on rikas antioksüdantide, vitamiinide ja mineraalainete poolest, mis aitavad eemaldada kehast toksiine, parandades seeläbi naha ja juuste tervist. Uuringud näitavad, et must kardemoni tarbimine vähendab südamehaiguste riski ja aitab juba väljakujunenud südamehaiguste korral. Kasutatakse rögalahtistina, puhastab hingamisteid, aitab leevendada köha. Mustal kardemonil on põletikuvastased omadused ja valuvaigistav toime. See kaitseb hammaste tervist ja tagab, et suuõõnes ei tekiks infektsioone ega hammaste lagunemist. Tugeva aroomi tõttu kasutatakse musta kardemoni halva hingeõhu kõrvaldamiseks.
Tarbimine: vürtsid, mis sobivad musta kardemoniga hästi kokku, on köömneseemned, tähtaniis, kaneel, sinepiseemned, koriandriseemned, tšillipipar, kurkum, vürts ja must pipar – leidke kombinatsioon, mis teile kõige rohkem meeldib. Võib kasutada tervena, tumedat kesta kergelt purustades. Must kardemon sobib hautiste, läätsede, riisi, suppide, tee keetmiseks.
Siin esitatud teavet ei tohi tõlgendada kui soovitust ravi või muud tüüpi terviseprobleemide korral. Soovitame teil teha isikliku tervisega seotud otsuseid pärast erinevate teabeallikate hindamist.