Maitsepärm on kulinaarse maailma vallutanud. See deaktiveeritud pärm on muutunud veganite, taimetoitlaste ja terviseteadlike inimeste toitumise põhitooteks.
Mis on deaktiveeritud maitsepärm? Deaktiveeritud maitsepärm, nagu õllepärm, pärineb Saccharomyces cerevisiae liikidest. Pärm deaktiveeritakse tootmisprotsessi käigus ja nii muutub see passiivseks. Deaktiveerimine toimub kuumtöötlemise ajal, mis säilitab pärmi toiteväärtuse, kuid peatab käärimisprotsessi. Tulemus on hämmastav, maitsepärmil on juustulaadne maitse, mis muudab selle suurepäraseks piima ja juustu asendajaks taimses dieedis.
Maitsepärmi eelised:
Rikas B-vitamiinide poolest: maitsepärm sisaldab olulisi B-vitamiine, sealhulgas B1, B2, B3, B6 ja B12. Need vitamiinid mängivad olulist rolli energiavahetuses, närvide talitluses ja üldises heaolus.
Valguallikas: Sisaldab kõiki üheksat asendamatut aminohapet, mis muudab selle väärtuslikuks valguallikaks veganitele ja taimetoitlastele.
Immuunsüsteemi tugi: Maitsepärmis sisalduvad beetaglükaanid võivad tugevdada immuunsüsteemi ja soodustada tervislikku immuunvastust.
Soolestiku tervis: Maitsepärmis sisalduvad probiootikumid aitavad kaasa tervisliku soolekeskkonna loomisele, toetades seedimist ja toitainete imendumist.
Madala naatriumi- ja rasvasisaldusega: Deaktiveeritud maitsepärmis on looduslikult vähe naatriumi ja rasva, mistõttu on see südamele tervislik valik.
Võimalikud kõrvaltoimed: Deaktiveeritud maitsepärm on enamikule inimestele ohutu, kui seda kasutatakse mõõdukalt. Maitsepärmi igapäevast tarbimislimiiti ei ole kindlaks tehtud, kuid tavaline annus on enamiku täiskasvanute jaoks umbes 1-2 supilusikatäit (15-30 grammi) päevas. See kogus võib varieeruda sõltuvalt individuaalsetest toitumisvajadustest ja eelistustest. Kuid nagu iga uue toidu puhul, võivad mõnedel inimestel esineda väiksemad kõrvaltoimed, nagu seedehäired või allergilised reaktsioonid. Need, kellel on teatud haigusseisundid, eriti seede- või soolehaigus, peaksid olema maitsepärmi tarbimisel ettevaatlikud sest mõnikord võib selle manustamine haiguse sümptomeid suurendada. Ole ettevaatlik!
Maitsepärmi kasutamine: maitsepärmi kulinaarne mitmekülgsus muudab selle paljude taimsete köökide lemmikkomponendiks. Soolased maitseained: juustu maitse saamiseks puista plaksumaisile, röstitud köögiviljadele või pastaroogadele. Vegan juustukaste: valmista kreemjas ja maitsev vegan juustukaste, segades maitsepärmi taimse joogi ja vürtsidega. Kasuta kastmena erinevate roogade juurde. Toidu hulka segamine: roogadele rikkalikkuse lisamiseks sega maitsepärmi suppide, hautiste või salatikastmete sisse. Taimne valgusisaldus: lisa seda oma smuutidele või salatitele veidi peale puistates.
Maitsepärm on kulinaarne pärl, mis lisab roogadele nii maitset kui ka toiteväärtust. Maitsepärmi müüakse helveste, graanulite või pulbrina. Kõik nad on loomulikult madala kalorsusega, suhkruvabad, gluteenivabad ja 100% taimsed. Olenemata sellest, kas järgid taimset elustiili või soovid lihtsalt oma toitumist parandada, võlub see hämmastav koostisosa kindlasti maitsemeeli. Ära unusta valida kvaliteetne mahetoode ja võid nautida selle kasu tervisele. Nagu iga toitumise muudatuse puhul, jälgi oma keha ja ole oma köögis loominguline.
Allikad: https://www.healthline.com, https://www.medicalnewstoday.com
NB! Siin esitatud teavet ei saa tõlgendada kui soovitust ravi või muud tüüpi terviseprobleemide korral. Soovitame teha isikliku tervisega seotud otsuseid pärast erinevate teabeallikate hindamist.