Mahe sojaletsitiin on valmistatud mahe sojaubadest, mis on kasvatatud ilma sünteetiliste pestitsiidide või GMOdeta. Pärast koristamist ja puhastamist purustatakse sojaoad, et eraldada sojaõli. Sojaõlist saadakse letsitiin mahepõllumajanduse standarditele vastava deoksügeenimise ja lahustiga ekstraheerimise teel. Saadud sojaletsitiin kuivatatakse ja pakendatakse hoolikalt, muutes selle ihaldatud koostisosaks neile, kes otsivad looduslikest ja jätkusuutlikest allikatest pärit emulgaatoreid ja stabilisaatoreid.
Sojaletsitiini eelised:
– Emulgaator ja stabilisaator. Sojaletsitiini kasutatakse toiduainetes loodusliku emulgaatorina, et aidata segada koostisosi, mis muidu eralduksid, näiteks nagu õli ja vesi. See stabiliseerib toidu tekstuuri ja pikendab säilivusaega.
– Kolesterooli reguleerimine. Sojaletsitiin sisaldab fosfolipiide, mis võivad aidata alandada LDL (halva) kolesterooli taset. Selle regulaarne tarbimine võib toetada südame tervist, vähendades ateroskleroosi riski.
– Aju tervis. Sojaletsitiinis sisalduvad fosfolipiidid on rakumembraanide olulised komponendid. Mõned uuringud näitavad, et letsitiin võib aidata mälu parandada.
– Maksa tervis. Letsitiini potentsiaali maksahaiguste ennetamisel on uuritud. See võib aidata lagundada maksas rasvu ja toetada maksa tervist.
– Naha tervis. Sojaletsitiini kasutatakse sageli kosmeetikas ja nahahooldustoodetes selle niisutavate omaduste tõttu.
Tähelepanu! Allergia – Sojaletsitiin on saadud sojaubadest, seega peaksid sojale allergilised inimesed olema ettevaatlikud. Kuigi enamik allergeenseid valke eemaldatakse töötlemise käigus, võivad tootesse jääda valkude jäljed. Seedetrakti probleemid. Mõned inimesed, kes võtavad suures koguses letsitiini toidulisandina, võivad kogeda ebamugavustunnet seedetraktis, nagu kõhulahtisus või kõhukrambid. Soovitatav on alustada väikeste annustega. Koostoimed ravimitega. Sojaletsitiin võib koosmõjuda teatud ravimitega, eriti verevedeldajatega, nagu varfariin. Ole ettevaatlik. Rasedus ja imetamine. Sojaletsitiini võetakse tavaliselt koos toiduga. Puudub piisavalt usaldusväärne teave selle kohta, kas letsitiini suurtes kogustes kasutamine rasedatel või rinnaga toitvatel naistel on ohutu. Ole ettevaatlik.
Sojaletsitiini kasutamine:
Toidutööstus. Sojaletsitiin on toiduainetööstuses levinud koostisosa. Seda kasutatakse sellistes toodetes nagu šokolaad, küpsetised, margariin ja salatikastmed, et parandada tekstuuri ja pikendada säilivusaega. Toidulisandid. Letsitiini toidulisandid on saadaval mitmesugustes vormides, sealhulgas kapslites ja graanulites. Neid toidulisandeid kasutatakse ajufunktsiooni parandamiseks, südame-veresoonkonna tervise toetamiseks ja kehakaalu reguleerimiseks. Kosmeetika ja nahahooldus. Tänu oma pehmendavatele omadustele leidub sojaletsitiini paljudes nahahooldus- ja kosmeetikatoodetes. See aitab säilitada niiskust nahas, toimides loodusliku niisutajana. Kokkuvõtteks võib öelda, et sojaletsitiin on mitmekülgne ja laialdaselt kasutatav koostisosa, millel on palju eeliseid ja rakendusi. Seda lisatakse sageli küpsetamisel, et parandada saiade, kookide ja küpsetiste tekstuuri ja niiskuse säilivust. See toimib emulgaatorina salatikastmetes ja majoneesis, tagades õli- ja veekomponentide sujuva segunemise. Smuutides on sojaletsitiin kasulik selle võime tõttu toota kreemjaid, hästi segatud jooke. Seda saab kasutada kastmete konsistentsi parandamiseks. Oma mitmekülgsuse tõttu on sojaletsitiin väärtuslik lisand nii magusatele kui soolastele roogadele, aidates kaasa tekstuurile, maitsele ja üldisele kvaliteedile.
Sojaletsitiini pulbri soovitatav päevane annus on ligikaudu 1-2 supilusikatäit, mis on ligikaudu 7-14 grammi.
Sojaletsitiinist salatikastme retsept – Koostis:
2 supilusikatäit sojaletsitiini pulbrit
1/4 tassi sooja vett
3 spl mahe ekstra neitsioliiviõli
2 spl mahe palsamiäädikat
1 maheküüslaugu küüs või 1/4 tl. küüslaugu graanuleid (valikuline)
1/2 tl sinepit
Soola ja pipart maitse järgi
Valmistamine: Sega väikeses kausis sojaletsitiini pulber sooja veega. Sega hästi, kuni pulber on täielikult lahustunud. See võib võtta mõne minuti, seega ole kannatlik. Sega eraldi kausis kokku mahe külmpressitud oliiviõli, palsamiäädikas, küüslauk (kui kasutad) ja sinep. Vala aeglaselt lahustunud sojaletsitiinisegu õli, äädika ja muude koostisosadega kaussi. Valades jätka segamist, et kaste emulgeeruks korralikult. Vahusta, kuni kaste pakseneb ja muutub kreemjaks. Maitsesta kaste soola ja pipraga. Samuti saab happesust või magusust reguleerida, lisades soovi korral rohkem palsamiäädikat või veidi sobivat magustajat. Täiusta oma kastet, lisades ürte nagu basiilik, tüümian või pune. Tsitrusviljade koor (sidrun, laim või apelsin) lisab kastmele värskust. Kui soovid kreemisemat kastet, võid lisada lusikatäie taimset jogurtit või -majoneesi. Siis on omatehtud sojaletsitiinist salatikaste kasutamiseks valmis!
Allikad: www.medicalnewstoday.com, www.verywellhealth.com
NB! Siin esitatud teavet ei tohiks tõlgendada kui soovitust ravi või muud tüüpi terviseprobleemide kohta. Soovitame teha isiklikke terviseotsuseid pärast erinevate teabeallikate hindamist.