Mahe-mustsõstra pulber on valmistatud Leedus kasvatatud marjadest.
Mustsõstral on sügav ajalugu ja ta on kindlalt juurdunud Euroopa kulinaarsetesse traditsioonidesse. Mustsõstar (Ribes nigrum) on pärit Euroopast ja mõnest Aasia osast. Mustsõstraid on kasvatatud tuhandeid aastaid ja kirjalikud andmed on avaldatud nende kasulikkusest tervisele, näiteks skorbuudi valu leevendamisel. Põhjamaades on mustsõstra lehti kasutatud traditsioonilistes taimsetes ravimites erinevate vaevuste, sealhulgas liigesevalude ja põletike puhul. 17. ja 18. sajandil muutusid mustsõstrad populaarseks toidu ja vürtside koostisosana. Marjadest valmistati moosi, keediseid, siirupeid, alkohoolseid jooke, lehti kasutati köögiviljade marineerimiseks või kääritamiseks.
Eelised:
– Mustsõstrapulber on rikas vitamiinide ja mineraalainete poolest. Ta on C-vitamiini, K-vitamiini ja E-vitamiini allikas. Mustsõstrapulber sisaldab ka mineraale nagu kaalium, mangaan ja vask. Oma vitamiinide, mineraalide ja kiudainete kombinatsiooniga on mustsõstrapulber mitmekülgne koostisosa, mis võib parandada üldist heaolu.
– Mustsõstrapulbris sisalduv C-vitamiini kogus võib toetada immuunfunktsiooni, aidates organismil võidelda infektsioonide ja haigustega. Regulaarne mustasõstrapulbri tarbimine võib aidata tugevdada immuunsüsteemi.
– Mustsõstrad on tuntud oma kõrge antioksüdantide, eriti antotsüaniinide sisalduse poolest. Antioksüdandid aitavad neutraliseerida kahjulikke vabu radikaale kehas, vähendades oksüdatiivset stressi ja põletikku ning potentsiaalselt vähendades krooniliste haiguste riski.
– Antotsüaniine mustas sõstardes on seostatud silmade tervise paranemisega. Need võivad aidata kaitsta vanusega seotud kollatähni degeneratsiooni ja muude nägemisprobleemide eest, vähendades silmade oksüdatiivseid kahjustusi.
– Mustsõstardes leiduvad antioksüdandid ja polüfenoolid võivad aidata parandada veresoonte tööd ja vähendada südame-veresoonkonna haiguste riski.
– Mõned uuringud näitavad, et mustsõstardel võib olla põletikuvastane toime, mis aitab vähendada põletikku kehas ja leevendada põletikuliste seisundite sümptomeid.
Tarbimine:
– Mustsõstrad on paljudes Euroopa riikides populaarne traditsiooniliste magustoitude ja jookide koostisosa. Näiteks Prantsusmaal kasutatakse kuulsa Kiri kokteili valmistamiseks mustsõstralikööri (crème de cassis). Suurbritannias valmistatakse mustsõstratooteid nagu moosid, mahlad ja maiustused ning seda seostatakse ka pärastlõunatee traditsiooniga.
– Mustsõstrapulbrit võib lisada putrudesse, salatikastmetesse või marinaadidesse, küpsetistesse nagu koogikesed, pannkoogid või sai. Sobib ka kokteilide, magustoitude, jäätise või glasuuriga. Mustsõstrapulber lisab retseptidele toiteväärtust, maitset ja värvi.
– Mustsõstrapulbri annus sõltub mitmest tegurist, sealhulgas individuaalsetest tervislikest vajadustest, vanusest, soost ja kasutusotstarbest. Tavaliselt on see 1-2 teelusikatäit päevas. Alustama peaks väikese kogusega, näiteks pool teelusikatäit.
– Hoida mustsõstrapulbrit õhukindlas anumas jahedas ja kuivas kohas, eemal otsesest päikesevalgusest, et säilitada selle värskus ja tõhusus.
NB! Siin esitatud teavet ei tohiks tõlgendada kui soovitust ravi või muud tüüpi terviseprobleemide kohta. Soovitame teha isiklikke terviseotsuseid pärast erinevate teabeallikate hindamist.