Omapärase magusa ja soolase maitsega lagrits on tuntud juba sajandeid. Mahe lagritsajuure (lagritsa) pulber saadakse Glycyrrhiza glabra taime juurtest. Lagritsal pole mitte ainult ainulaadne kulinaarne maitse, vaid ka potentsiaalne kasu tervisele.
Lagritsat on kasutatud Ayurvedas ja traditsioonilises hiina meditsiinis (TCM) maohäirete, sealhulgas seedehäirete ja kõrvetiste leevendamiseks, kaitsva lima moodustumise stimuleerimiseks mao limaskestas. Ta võib vähendada põletikku, teda võib kasutada ülemiste hingamisteede probleemide ravimiseks, võib parandada silmade tervist, neutraliseerida toksiine kehas. Lagrits mõjub võimsa antioksüdandina, suurendab energiavarusid, võib parandada naha ja juuste kvaliteeti. Seda kinnitavad ka tänapäevased uuringud, et lagritsa aktiivsetel ühenditel, sealhulgas glütsürritsiinil, on põletikuvastased omadused, mis võivad aidata põletikuliste seisundite korral. Mitmed uuringud on kirjeldanud lagritsajuure viirusevastast ja antibakteriaalset toimet. Lagritsajuures sisalduvad fütokemikaalid pärsivad bakterite kasvu. Lagritsa antibakteriaalne omadus on väga oluline, eriti arengumaades, kus lagritsat kasutatakse infektsioonide vastu võitlemiseks. Lagrits on kasulik allergia ja allergilise riniidi korral. Lagritsa ühenditel võib olla östrogeenne toime, mis võib olla kasulik hormoonide tasakaalustamatuse ohjamisel ja naiste tervise toetamisel – fütoöstrogeenid võivad täita östrogeenseid funktsioone ja aidata naisi menopausi või PMS-i ajal.
Kuigi lagritsal on potentsiaalseid eeliseid, on oluline olla teadlik võimalikest kõrvalmõjudest. Lagritsa pikaajaline või liigne tarbimine võib keha kaaliumivaru kahandada. Lagrits võib reageerida teatud ravimitega, sealhulgas vererõhu, südamehaiguste ja diabeedi ravimitega. Nagu iga abinõu puhul, on mõõdukus võtmetähtsusega.
Kasutamine: Lagritsa eripärane maitse muudab selle mitmekülgseks koostisosaks mitmesugustes kulinaariatoodetes. Lagritsaga saab maitsestada jooke, maiustusi ja küpsetisi. Lagritsajuur on oma rahustavate omaduste ja loomuliku magususe tõttu populaarne taimetee koostisosa. Kasuta mitte rohkem kui 3 g päevas. Olgu toit ravimiks!
Allikad: https://www.webmd.com, https://www.healthline.com
NB! Siin esitatud teavet ei tohiks tõlgendada kui soovitust ravi või muud tüüpi terviseprobleemide kohta. Soovitame teil teha isiklikke terviseotsuseid pärast erinevate teabeallikate hindamist.