Guarkummi saadakse Indiast ja Pakistanist pärit guar-taime Cyamopsis tetragonoloba seemnetest. Guarkummi on omadustelt sarnane jaanileivakummile (valmistatud jaaniseemnepulbrist). Ainult kui guarkummi lahustub vees kiiresti juba toatemperatuuril, siis jaanileivakummit on vaja kuumutada vähemalt 85 °C, et see lahustuma hakkaks. Guarkummi on looduslik paksendav ja stabiliseeriv aine (E412), mida kasutatakse laialdaselt toiduaine-, farmaatsia- ja kosmeetikatööstuses. Lisaks kulinaarsele kasutamisele on pälvinud tähelepanu selle võimalikud tervisele kasulikud omadused.
Guarkummi tootmisprotsess koosneb mitmest etapist. Guar-taime kasvatatakse selle seemnete pärast. Kui taim küpseb, korjatakse seemneid sisaldavad kaunad. Koristatud kaunad pekstakse, nii eralduvad seemned. Seejärel puhastatakse seemned mustusest või prahist. Puhastatud guari-taime seemned jagunevad kaheks, neid nimetatakse endospermideks. Endospermid on rikkad galaktomannaani, polüsahhariidi poolest, mis moodustab suurema osa guarkummist. Endospermid jahvatatakse spetsiaalsete seadmete abil peeneks pulbriks. See protsess aitab galaktomannaani endospermidest eraldada. Pulber segatakse veega, et moodustada poolvedel segu. Pulbris sisalduv galaktomannaan kalgendub ja hakkab paisuma. Seejärel eraldatakse galaktomannaan seemne lahustumatutest osadest. Eraldatud galaktomannaan kuivatatakse, et saada lõpptoode – guarkummi.
Mahe guarkummi eelised:
Seedimine: Guarkummi on lahustuv kiudaine, mis võib aidata parandada seedimist. Tarbimisel tekib soolestikus geelitaoline aine, mis soodustab regulaarset roojamist ja hoiab ära kõhukinnisuse. Uuringud näitavad, et guarkummi võib aidata vähendada ärritunud soole sündroomi (IBS) sümptomeid ja parandada soolestiku üldist funktsiooni.
Veresuhkru reguleerimine: Diabeedi või insuliiniresistentsuse all kannatavatele inimestele võib mahe guarkummi olla kasulik veresuhkru taseme reguleerimisel. Guarkummi kiudainesisaldus aeglustab süsivesikute imendumist, mis parandab glükeemilist kontrolli pärast sööki.
Kolesterooli juhtimine: Uuringud näitavad, et orgaaniline guarkummi võib aidata alandada LDL-kolesterooli, “halva” kolesterooli, taset, mis on seotud suurenenud südamehaiguste riskiga. Selle võime siduda soolestikus olevaid sapphappeid aitab vähendada kolesterooli imendumist.
Tähelepanu! Kuigi mahe guarkummi on enamiku inimeste jaoks ohutu, võib liigne tarbimine põhjustada kõrvaltoimeid, nagu puhitus, gaasid ja ebamugavustunne kõhus. Väga oluline on kasutada guarkummi mõõdukalt ja arvestada individuaalsete vajadustega.
Kasutamine: Guarkummi parandab küpsetiste, nagu saiad, koogid ja pirukad, tekstuuri ja mahtu, mille tulemuseks on parem kvaliteet ja pikem säilivusaeg. Guarkummit kasutatakse tavaliselt taimsetes piima- ja jogurtitoodetes, et saavutada kreemjas konsistents ja vältida koostisosade eraldumist. Guarkummi on suurepärane soojade- ja ka külmade dipikastmete paksendaja, luues ühtlase tekstuuri. Seda kasutatakse magustoitude ja jäätise valmistamisel. Guarkummit saab kasutada neutraalse maitse ja lõhnaga želatiini asendajana. Kuumade toitude jaoks (kastmed, hautised, pudingid) on soovitatav kasutada 1-3 tl pulbrit 1 liitri vedeliku kohta, külmade toitude jaoks (salatikastmed, jäätis, pudingid) 1-2 tl pulbrit 1 liitri vedeliku kohta.
Seespidiseks kasutamiseks on guarkummi enamiku inimeste jaoks ohutu, kuid seda ei soovitata kasutada järjest kauem kui kaks aastat. Rasedatele naistele võib guarkummi olla ohutu kasutamiseks kuni 4 nädalat järjest. Ei ole piisavalt usaldusväärset teavet, et teada saada, kas guarkummi on imetamise ajal ohutu kasutada. Guarkummi on ohutu 4-aastastele ja vanematele lastele.
Allikad: https://www.healthline.com, https://www.ncbi.nlm.nih.gov, https://www.webmd.com
NB! Siin esitatud teavet ei tohiks tõlgendada kui soovitust ravi või muud tüüpi terviseprobleemide kohta. Soovitame teil teha isiklikke terviseotsuseid pärast erinevate teabeallikate hindamist.