Maheamarandi juurepulber (arrowroot) e. tärklis
Amarandipulber on praktiline, mitmekülgne ja toitev tärklis, mis on saadud teatud troopiliste taimede juurtest, mida on sajandeid hinnatud nende kulinaarsete ja raviomaduste poolest. Amarant (Maranta arundinacea) on pärit Lõuna-Ameerika troopilistest piirkondadest, eriti Amazonase vihmametsadest. Kariibi mere ja Lõuna-Ameerika põlisrahvad tunnistasid esimeste seas selle tärkliserikka juure väärtust, kasutades seda toidus, meditsiinis ja isegi traditsioonilise kehavärvi koostisosana.
Traditsiooniline kasutamine: Amarant on ajalooliselt olnud paljude Lõuna-Ameerika põlisrahvaste hõimude toidulaual. Kõrge süsivesikute sisaldus muutis tema juured väärtuslikuks energiaallikaks. Amarandi pulbrit on kasutatud erinevatel eesmärkidel. Seda kanti nahale rahustava vahendina löövete, põletuste ja putukahammustuste korral. Lisaks kasutati seda loodusliku kehapuudrina ja kosmeetika alusena.
Kaasaegne kasutus:
Inimese mao õrna olemuse tõttu on amarandi pulber jätkuvalt imikutoidu ja tundliku seedesüsteemiga inimestele mõeldud toiduainete koostisosa.
Amarandipulbrit kasutatakse endiselt loodusliku alternatiivina talgipulbrile. Seda hinnatakse niiskuse imamise ja nahaärrituste leevendamise tõttu.
Võib kasutada ka kuivšampoonina – masseerida peanahasse juuksejuurte juures ja seejärel kammida juukseid.
Amarandipulbrit saab kasutada suppide ja kastmete paksendajana. See on suurepärane maisi- või kartulitärklise asendaja. Amarandipulber on võimas paksendaja, mis lisab kastmetele läiget, küpsetistele õrna tekstuuri ja parandab niiskuse säilimist sellistes retseptides nagu koogid, küpsised ja leivad.
Amarandipulbrit saab kasutada seedimise soodustamiseks, segades väikese koguse veega ja juues seda rahustava joogina.
Tähelepanu! Liigne tarbimine võib põhjustada seedehäireid. Küpsetiste puhul on soovitatav asendada kuni 10% retseptis märgitud jahu amarandipulbriga. Kastmete jaoks – 1 spl pulbrit segada 250 ml külma veega.
Allikad: https://www.netmeds.com, https://www.webmd.com
NB! Siin esitatud teavet ei tohiks tõlgendada kui soovitust ravi või muud tüüpi terviseprobleemide kohta. Soovitame teha isiklikke terviseotsuseid pärast erinevate teabeallikate hindamist.