Maheshatavari pulber
Shatavari, mis on saadud Asparagus racemosus’e juurtest, on Ayurvedas kasutatud sajandeid ja on laialdaselt tunnustatud selle adaptogeensete omaduste poolest, mis aitavad kehal toime tulla füüsilise ja emotsionaalse stressiga.
Traditsiooniliselt naiste reproduktiivsüsteemi toetamiseks kasutatud shatavari on tuntud oma võime poolest tasakaalustada hormoone, parandada viljakust ja leevendada menopausi sümptomeid. Samuti arvatakse, et see soodustab seedimist, tugevdab immuunsust ja toetab üldist elujõudu. Lisaks aitavad selle antioksüdantsed omadused parandada üldist tervist, võideldes kehas oksüdatiivse stressiga.
Shatavari on suurepärane lisand sportlastele, aidates kiiresti vähendada väsimust ja parandada lihasmassi.
Shatavarit peetakse tõhusaks afrodisiaakumiks ja see võib aidata toetada reproduktiivtervist ja parandada elujõudu.
Ayurvedas peetakse Shatavarit üheks parimaks vananemisvastaseks ürdiks.
Tähelepanu! Kuigi Shatavarit peetakse enamiku inimeste jaoks ohutuks, võib see mõnedel inimestel põhjustada kõrvaltoimeid, sealhulgas allergilisi reaktsioone, nagu nahalööve või sügelus, eriti neil, kes on lõhnade suhtes tundlikud. Samuti võivad tekkida seedeprobleemid, nagu gaasid või ebamugavustunne kõhus. Ettevaatlik tuleb olla rasedatel ja ravimeid tarvitavatel inimestel. Enne kasutamist pidada nõu arstiga.
Tarbimine:
Annustamine 3-6 grammi pulbrit päevas. Alustada väiksema kogusega.
Pulbrit manustatakse tavaliselt üks või kaks korda päevas, umbes 30 minutit enne sööki.
Segada pulber sooja vee, taimse joogi, smuuti või siirupiga.
Tarbi shatavarit igapäevaselt, eelistatavalt iga päev samal kellaajal. Kasutada järjest mitte rohkem kui 1-2 kuud.
Regulaarsus on optimaalse efekti saavutamise võti. Shatavari on mahe ravimtaim, mis toimib kõige paremini, kui seda järjepidevalt pika aja jooksul võtta.
Allikad: www.ncbi.nlm.nih.gov, www.easyayurveda.com
NB! Siin esitatud teavet ei tohiks tõlgendada kui soovitust ravi või muud tüüpi terviseprobleemide kohta. Soovitame teha isiklikke terviseotsuseid pärast erinevate teabeallikate hindamist.