Mahe sumak
Sumac, mis on saadud Rhus perekonna marjadest, on vürts, mis on tuntud oma hapu, sidrunitaolise maitse ja sügavpunase värvuse poolest. Sellel Lähis-Ida köögis populaarsel vürtsil on rikkalik traditsioon ja mitmeid tervisele kasulikke omadusi, kuid nagu iga koostisosa, tuleb seda kasutada mõistlikult.
Sumac on Lähis-Ida kulinaarsetes traditsioonides oluline vürts. Seda on kasutatud sajandeid nii maitseainena kui ka ravimtaimena. Sumac on rikas antioksüdantide poolest, mis aitavad võidelda vabade radikaalidega kehas. See omadus muudab selle potentsiaalselt kasulikuks põletiku vähendamisel ja krooniliste haiguste eest kaitsmisel. Samuti arvatakse, et see aitab alandada veresuhkru taset, muutes selle väärtuslikuks lisandiks diabeetikutele.
Tähelepanu! Kuigi sumak on enamiku inimeste jaoks ohutu, peaksid need, kes on allergilised Anacardiaceae perekonda kuuluvate taimede (nt mangod ja india pähklid) suhtes, olema ettevaatlikud, sest nad võivad olla ka sumaki suhtes allergilised. Selle liiga suur tarvitamine võib mõnel inimesel põhjustada maoärritust.
Kasutamine:
Sumac on köögis mitmekülgne. Seda saab puistata salatitele ja kasutada erinevate kuumade roogade maitsestamiseks. Sumakki puistatakse sageli riisile ja kasutatakse hapuka maitse andmiseks erinevates vürtsisegudes. See on maitseainesegu za’atar oluline koostisosa ning seda kasutatakse ka kebabi, hummuse ja muude piirkondlike roogade maitse parandamiseks. Oma hapuka maitse tõttu võib see kastmetes ja marinaadides hästi asendada sidrunimahla või äädikat.
NB! Siin esitatud teavet ei tohiks tõlgendada kui soovitust ravi või muud tüüpi terviseprobleemide kohta. Soovitame teha isiklikke terviseotsuseid pärast erinevate teabeallikate hindamist.