Jahvatatud Tseiloni mahekaneel klaaspurgis.
Alates iidsetest aegadest on kaneeli hinnatud mitte ainult kulinaarsetes traditsioonides, vaid ka loodusmeditsiini praktikas üle maailma. On kaks peamist kaneeli tüüpi, millest igaühel on oma ainulaadsed omadused ja võimalikud tervisemõjud: Tseiloni kaneel (Cinnamomum verum) ja Cassia kaneel (Cinnamomum cassia). Peamine erinevus Tseiloni ja Cassia kaneeli vahel on kumariinisisaldus. Tseiloni kaneelis on kumariini sisaldus oluliselt väiksem, mistõttu on see eelistatud valik neile, kellel on teatud terviseprobleemid või kes soovivad kaneeli sagedamini tarbida. Tseiloni kaneel on mahedama ja rafineerituma maitsega, Cassia kaneel aga julgema ja vürtsikama maitsega. Tseiloni kaneel, tuntud ka kui “tõeline kaneel”, on pärit Sri Lankalt ja Indiast. See on tuntud oma õrnalt magusa maitse ja aroomi poolest. Tseiloni kaneel sisaldab vähem kumariini (maitseainet, mis koguneb kaneeli vürtsidesse), mis võib suurtes kogustes tarbides olla maksale mürgiks. Seetõttu eelistatakse Tseiloni kaneeli kõrgema kumariinisisaldusega Cassia kaneelile. Ayurvedas ja traditsioonilises hiina meditsiinis (TCM) on Tseiloni kaneel kõrgelt hinnatud selle raviomaduste poolest. Arvatakse, et see toetab seedesüsteemi, edendab hingamisteede tervist ja aitab tasakaalustada veresuhkru taset.
Tähelepanu! Allergilised reaktsioonid: kuigi harvad, võivad mõnedel inimestel tekkida kaneeli suhtes allergilised reaktsioonid, olenemata kaneeli sordist. Rasedad ja imetavad naised või inimesed, kes võtavad ravimeid, peaksid olema kaneeli tarbimisel ettevaatlikud.
Tseiloni kaneeli kasutusalad: Küpsetised: Tseiloni kaneel on suurepärane lisand küpsetistele. Kasuta seda kookides, küpsistes, muffinites ja saiades, kaneel lisab õrna ja aromaatse maitse. Teraviljatooted: puista näpuotsaga Tseiloni kaneeli hommikusele pudrule või helvestele, et muuta oma päev hubaseks ja maitsvaks. Smuutid: sooja ja kutsuva maitse lisamiseks sega Tseiloni kaneeli oma lemmikkokteilide retseptidesse. Kuumad joogid: lisa näputäis Tseiloni kaneeli kuumadele jookidele, nagu kohv, tee, kuum šokolaad või chai masala. Jogurt: sega Tseiloni kaneeli jogurtisse koos vähese magusainega. Hautised: Tseiloni kaneel lisab soolastele roogadele, nagu karridele, hautistele ja kastmetele, peent maitset. Riisitoidud: puista riisiroogadele, nagu biryani või pilaf, maitse parandamiseks Tseiloni kaneeli. Puuviljasalat: sega Tseiloni kaneeli värskete puuviljadega, nagu õunad, pirnid või mangod, et luua värske ja maitsev puuviljasalat. Magustoidud: kasuta Tseiloni kaneeli mitmesugustes magustoitudes, sealhulgas jäätistes, pudingites ja puuviljakrõpsudes. Naudi seda erakordset lõhna ja ainulaadset maitset, mida Tseiloni kaneel roogadele annab!
NB! Siin esitatud teavet ei tohiks tõlgendada kui soovitust ravi või muud tüüpi terviseprobleemide kohta. Soovitame teha isiklikke terviseotsuseid pärast erinevate teabeallikate hindamist.