Põld-lambalääts, Trigonella foenum graecum, kuulub Fabaceae perekonda. See on üks levinumaid India vürtse, mis on eriti tuntud oma kulinaarsete, meditsiiniliste ja aromaatsete omaduste poolest. Põld-lambalääts (fenugreek või methi) on tunnustatud oma tervist parandavate omaduste poolest, nagu põletikuvastane, diabeedi- ja vähivastane toime. Põld-lambaläätse keemilised koostisosad koosnevad peamiselt steroididest, alkaloididest, flavonoididest, kiudainetest, vitamiinidest ja rasvhapetest. Põld-lambaläätse geeli moodustavad omadused aitavad ära hoida haavandeid, nagu on uuritud mõnede haavandiravimite, näiteks omeprasooli puhul.
Meditsiiniline lambalääts on Ayurveda ja traditsioonilises Hiina meditsiinis juba ammu tuntud ning seda on kasutatud paljude näidustuste puhul, sealhulgas seedimise ergutamiseks ning üldise toniseeriva vahendina ainevahetuse ja tervise parandamiseks. Ayurvedas kasutatakse lambaläätse seedimise parandamiseks ja mao rahustamiseks. Selle soojendavaid omadusi kasutatakse kopsude niiskuse tasakaalustamiseks. Mõned uuringud kinnitavad selle võimalikku kasutamist loodusliku imetamise abivahendina ja juba iidsetel aegadel kasutati seda afrodisiaakumina. Lambaläätse on lisatud isegi kompressidele, et aidata leevendada valusaid, kangeid või paistes liigeseid. Paljud kliinilised uuringud on läbi viidud lambaläätse võime kohta vähendada liigset kolesterooli ja parandada veresuhkru taset diabeetikutel.
Tarbimine: Põld-lambaläätse seemneid kasutatakse nii tervelt kui ka jahvatatult. Lambalääts sobib hästi vürtsidega, nagu köömned, koriandri seemned, apteegitilli seemned ja ingver. Jahvata lambaläätse seemned pulbriks ja kasuta seda pulbrit köögivilja- ja kaunviljaroogades ning suupistete valmistamiseks. Lambaläätse seemnetele tekib liigsel kuumutamisel mõru maitse, mistõttu on väga oluline lambaläätse seemneid mitte üle kuumutada vaid lisada neid roogadele alles toiduvalmistamise lõpus. Väidetavalt on neil magus aroom ja maitse, mis meenutab vahtrasiirupit, karamelli ja heina kombinatsiooni. Lambaläätse seemneid saab idandada ja kasutada salatites.
Seedimist soodustav tee:
a) leotada 1-1,5 tl lambaläätse seemneid/pulbrit tassis soojas vees 5-10 minutit, kasutada üks-kaks korda päevas (jagada kogust).
b) leotada 1-1,5 tl lambaläätse seemneid/pulbrit üleöö tassis külmas vees, tarbida hommikul enne sööki.
c) lambaläätse seemneid või pulbrit süües (jahvatada enne pastaks või närida lihtsalt hästi) juua vett, milles seemned leotati. Ayurveda meditsiin väidab, et just nii võib põld-lambalääts kõige paremini aidata parandada seedimist ja kaitsta keha kolesterooli imendumise eest. Juua 20 – 30 päeva ja alustada väiksema annusega. Tänu oma soojendavale olemusele ja mõrkjale maitsele on lambalääts suurepärane isuärataja ja toetab seedimist.
Allikad: https://www.sciencedirect.com, https://www.banyanbotanicals.com
NB! Siin esitatud teavet ei tohiks tõlgendada kui soovitust ravi või muud tüüpi terviseprobleemide kohta. Soovitame teha isiklikke terviseotsuseid pärast erinevate teabeallikate hindamist.