Moringa (Moringa oleifera), tuntud ka kui “imepuu”, mille juuri, varsi, lehti, seemnekaunu, vaiku ja õisi on pikka aega peetud tervendavaks. Moringa pärineb Himaalaja mägipiirkonnast, eriti Indiast, ja levis hiljem Edela-Aasiasse, Edela- ja Kirde-Aafrikasse, Madagaskarile, Filipiinidele ja Ameerika Ühendriikidesse.
Nii moringapulber kui ka kuivatatud moringa lehed pärinevad samast allikast, Moringa oleifera puust, kuid need erinevad valmistamise, tekstuuri ja kasutamise poolest. Moringa pulber valmistatakse värskete moringalehtede kuivatamisel madalal temperatuuril toitainete säilitamiseks. Seejärel jahvatatakse kuivatatud lehed peeneks pulbriks, säilitades kõik toitained. Kuivatatud moringa lehed saadakse värskete lehtede õhu käes kuivatamisel, kuni need muutuvad krõbedaks ja rabedaks. Nagu moringa pulber, on kuivatatud moringa lehed toitainerikkad ning sisaldavad olulisi vitamiine ja mineraalaineid. Siiski võivad need sisaldada moringa pulbri toitainetesisaldusega võrreldes veidi madalamaid toitainete kontsentratsioone.
Moringa on tuntud supertoiduna tänu oma erakordsele toiteväärtusele ja tervisele kasulikele omadustele. Rikas oluliste vitamiinide, mineraalide ja antioksüdantide poolest on moringa tervisliku toitumise loomulik ja mitmekülgne lisand. See sisaldab olulisi vitamiine A-, C-, E- ja B-kompleksi vitamiine (nagu B6, foolhape ja riboflaviin). Samuti on see rikas mineraalide nagu kaltsium, raud, kaalium ja magneesium poolest. Moringa sisaldab ka võimsaid antioksüdante, nagu kvertsetiin, klorogeenhape ja beetakaroteen, mis toetavad üldist tervist ja tugevdavad keha kaitset vabade radikaalide vastu.
Ayurvedas ja teistes traditsioonilistes meditsiinisüsteemides on moringa lehti kasutatud erinevate haiguseseisundite leevendamiseks. Arvatakse, et neil on põletikuvastased, antibakteriaalsed ja viirusevastased omadused ning neid kasutatakse taimsetes preparaatides seedeprobleemide, liigesevalude, nahahaiguste ja muu puhul.
Immuunsuse toetamine: Moringas sisalduv vitamiinide ja antioksüdantide rohkus aitab tugevdada immuunsüsteemi, soodustab vastupanuvõimet infektsioonidele ja haigustele.
Põletiku vähendamine: Moringa põletikuvastased omadused võivad aidata leevendada põletikuga seotud haigusi nagu artriit ja toetada liigeste tervist.
Parandab ajufunktsiooni: Moringas sisalduvad toitained, nagu E-vitamiin ja flavonoidid, toetavad aju tervist, kognitiivset funktsiooni ning võivad vähendada neurodegeneratiivsete haiguste riski.
Parem seedimine: Moringa võib parandada seedimist ning toetada soolefloorat leevendades kõhukinnisust ja ebamugavustunnet seedetraktis.
Naha noorendamine: A- ja E-vitamiini kõrge sisaldus moringas võib parandada naha tervist ja edendada nooruslikku jumet.
Veresuhkru reguleerimine: Mõned uuringud näitavad, et moringa võib aidata alandada veresuhkru taset, mis on kasulik diabeetikutele või neile, kellel on insuliiniresistentsuse oht.
Energialaeng: Moringa toitainete sisaldus annab loomuliku energiatoe, võitleb väsimuse vastu ja soodustab elujõudu. Traditsiooniliselt on purustatud moringa lehti kasutatud vee puhastamiseks nende looduslike omaduste tõttu, mis võivad aidata eemaldada veest mustust ja patogeene.
Ole ettevaatlik: Rasedad või imetavad naised, samuti need, kes võtavad ravimeid või kellel on teatud haigusseisundid, ei tohiks moringat suurtes kogustes tarbida.
Kasutamine: Moringa lehtede lisamine tervislikku toitumisse. Purustatud lehti võib lisada erinevatele roogadele ja jookidele, et tõsta nende toiteväärtust. Siin on mõned viisid. Supid ja hautised – sega hakitud moringa lehti suppide või hautistega, et tõsta nende toiteväärtust. Küpsetised – lisa tükeldatud moringalehti muffinitele, küpsetistele või pannkookidele. Tee – leota tükeldatud moringa lehti kuumas vees rahustava ja tervisliku taimetee saamiseks.
Soovitatav päevane norm on 3-6 g (1-2 teelusikatäit). Moringa lehed on tervisele väga kasulikud ja võivad avaldada positiivset mõju üldisele heaolule. Tänu suurepärasele toiteväärtusele ja mitmekülgsele kasutamisele erinevates kulinaariatoodetes on moringa lehed taskukohane ja mugav viis tervisliku toitumise väärtustamiseks. Nagu iga toidu puhul, on mõõdukus võtmetähtsusega.
Naudi oma teekonda parema tervise poole!
Allikad: https://www.webmd.com ja https://www.mindbodygreen.com