Mahe munguba (Vigna radiata) on mitmekülgne kaunvili, mida on kasvatatud tuhandeid aastaid. Mungoal on rikas ajalugu, mis ulatub enam kui 4000 aasta taha. Arvatakse, et need pärinevad India subkontinendist, levisid aga kiiresti Aasia teistesse piirkondadesse ja jõudsid lõpuks kaubateede kaudu Euroopasse ja Ameerikasse. Mungube hinnati kõrgelt nende toitainete poolest. Mungoal on suur kultuuriline ja kulinaarne tähtsus paljudes Aasia riikides. Ayurvedas on munguba kõigist kaunviljadest hinnatuim. Mungoad on Hiina köögis tavaline koostisosa. Lõuna-Koreas valmistatakse mungubadest magusat magustoitu, mida tuntakse patbingsu nime all, ja Filipiinidel on mungoad populaarse magustoidu mungoasupi ehk ginataang mongo peamiseks koostisosaks.
Eelised:
Kõrge valgusisaldus – need on suurepärased taimse valgu allikad, mis teeb neist ideaalse valiku taimetoitlastele ja veganitele.
Kiudainesisaldus – neis on palju kiudaineid, mis soodustavad seedimist ja annavad täiskõhutunde.
Madala rasvasisaldusega – mungoas on vähe küllastunud rasvu, mis on hea südame tervisele.
Antioksüdandid – mungoad sisaldavad rohkelt antioksüdante, sealhulgas C- ja E-vitamiini, mis aitavad võidelda kehas vabade radikaalidega.
Mineraalide sisaldus – rikkad mineraalide nagu raud, kaalium ja magneesium poolest.
Kaalujälgimine – madala kalorsusega ning kõrge kiudaine- ja valgusisaldusega oad võivad aidata kaalujälgimisel ja täiskõhutunde saavutamisel.
Veresuhkru reguleerimine – mungoal on madal glükeemiline indeks, seega võib see aidata reguleerida veresuhkrut.
Toitainete imendumine – mungoad sisaldavad toitaineid, mis aitavad kaasa teiste oluliste mineraalide imendumisele.
Tähelepanu! Mungoad sisaldavad oligosahhariide, mis võivad mõnedel inimestel põhjustada gaase ja puhitust.
Kasutamine: Mungube saab idandada ja see on populaarne salatilisand, pakkudes krõmpsuvat tekstuuri ja värskendavat maitset. Mungube kasutatakse suppide, hautiste ja karride, smuutide, gluteenivabade küpsetiste valmistamisel. Mungoapastat kasutatakse tavaliselt kookide, pirukate ja mochi magusa täidisena.
Enne keetmist pesta ja leotada umbes 4 tundi. Keeta umbes 40 minutit või kuni pehme, vahekorras 1:3 veega.
Allikad: https://www.medicalnewstoday.com, https://www.organicfacts.net
NB! Siin esitatud teavet ei tohiks tõlgendada kui soovitust ravi või muud tüüpi terviseprobleemide kohta. Soovitame teha isiklikke terviseotsuseid pärast erinevate teabeallikate hindamist.