Tüümian on toidutaim, millel on nii kulinaarsed kui ka raviomadused. Ta on pärit Lõuna-Euroopast ja Vahemere piirkonnast. Kõige tavalisem tüümiani sort kannab nime Thymus vulgaris või prantsuse tüümian. Nime Thymus päritolu kohta on mitu selgitust. Mõned arvavad, et ladinakeelne nimi Thymus pärineb kreekakeelsest sõnast tɧyo (aroom) teised, et kreeka sõnast tɧymos (julgus, jõud). Kas teadsid, et inimesed on tüümiani omadusi tundnud juba 3000 aastat e.m.a.? Vanad sumerid kasutasid seda antiseptikuna. Seda hinnati kõrgelt maitseainena, aga rohkem ravimtaimena.
Tüümianil on palju tervist parandavaid omadusi ning see on rikas toitainete, vitamiinide ja mineraalainete poolest.
Tüümiani tillukesed lehed eraldavad lõhnavat eeterlikku õli, mida kasutatakse hambapastade, seepide, deodorantide, ravikosmeetiliste kreemide jms tootmiseks. Selles tuvastatud 39 komponendi hulgas on karvakrool, p-tsümeen, linaool, mütseen, borneool jne ning eriti rohkelt (20-54%) tümool, millel on tugev antibakteriaalne ja viirusevastane toime.
Tüümiani eelised:
Parandab meeleolu
Rikas antioksüdantide poolest
Toetab kurgu ja hingamisteede tervist
Võib kaitsta toidumürgituse eest, kui seda kasutatakse vürtsina
Võib kasutada naha tervise parandamiseks
Antibakteriaalne toime
Tüümianivanni valmistamine: vala kaks klaasi kuivatatud tüümiani üle kahe liitri keeva veega, hoia soojas 10-15 minutit, kurna ja vala tõmmis kehatemperatuurise veega täidetud vanni. Tüümianivanni on kõige parem nautida päeva esimesel poolel.
Tee valmistamine: vala 1 tl kuiva ja hakitud tüümiani üle tassi keeva veega. Kurna pärast 10 min. Joo 1-4 tassi teed päevas köha, hingamisteede ja muude ägedate infektsioonide korral. Siirupiga magustamine suurendab tee mõju.
Tüümiani saad kasutada lisaks ka kurgi marineerimisel, õunamoosis, hautistes, herne-, oa-, seene-, kartuli-, pitsa- ja pastaroogades. Tüümiani kasutatakse sageli prantsuse köögis. Selle tugeva maitse pärast tuleks seda kasutada mõõdukalt.
Siin esitatud teavet ei tohiks tõlgendada kui soovitust ravi või muude terviseprobleemide korral. Soovitame teil teha isiklikke terviseotsuseid pärast erinevate teabeallikate hindamist.