Jahvatatud mahe toor-koriander
Vaatamata oma ülemaailmsele populaarsusele kulinaarse vürtsina võib koriander olla üks alahinnatumaid ürte. Arvatakse, et koriander pärineb Lähis-Idast ja Vahemere piirkonnast kuid seda võib leida piirkondlikes köökides üle maailma. Koriander kuulub umbelliferae (Apiaceae) taimeperekonda, tal on sihvakas vars ja kaunid valged või kahvaturoosad õied ning kõik tema taimeosad on söödavad (noored lehed ja küpsed seemned). Taim ise on imeliselt õrn, heleda, maalähedase kevadise maitsega. Seda tuntakse ka kui Hiina peterselli ja dhanyaka tähendab sanskriti keeles “rikas”.
Kuigi koriandrit kasvab kõikjal maailmas, ei armasta koriander tegelikult kuumust. See on üheaastane taim, mille kasvuperiood on suhteliselt lühike, sest ta eelistab kevadel ja sügisel jahedamaid temperatuure. Asudes heledas, hästi kuivendatud pinnases päikese käes, külvab taim end ise ja tärkab järgmisel kevadel uuesti.
Koriandri eelised ja kasutusalad:
Ajalooliselt ja traditsiooniliselt on koriandrit kasutatud seedetrakti vaevuste leevendamiseks. Seda kasutatakse Ayurvedas ravimtaimena. Energeetiliselt peetakse koriandrit ayurveda mõistes nii soojendavaks kui jahutavaks ürdiks, olenevalt kasutatud taimeosast. Väidetavalt jahutavad lehed ja neist saab teha mahla või puljongit, mida kasutatakse kergete nahaärrituste leevendamiseks, samal ajal kui seemned soojendavad veidi, mis võib soodustada seedimist, omastada toitaineid ja väljutada mürke.
Kuigi koriander on enamasti tuntud oma tugeva afiinsuse ja seedesüsteemile kasulike omaduste poolest, võib ta olla kasulik ka kuseteedele ja kopsudele, aidates eemaldada kuumust ja sellest tulenevalt lima.
Jahvatatud koriandri seemned on kõrgelt hinnatud hautistes ja kastmetes, kuna tänu oma viljakale kestale nad paksenevad hästi. Koriandrit hindavad need, kes ei saa vürtsikat toitu süüa. See harmoniseerib ja maitsestab paljusid roogasid. Seda kasutatakse pitsade, kaunviljatoitude, suppide, kastmete ja hautiste sees, aga ka marineerimisel. Jahvatatud koriandrit lisatakse toidule tavaliselt toiduvalmistamise lõpus.
NB! Siin esitatud teavet ei tohiks tõlgendada kui soovitust ravi või muud tüüpi terviseprobleemide kohta. Soovitame teha isiklikke terviseotsuseid pärast erinevate teabeallikate hindamist.