Mandlit (Prunus dulcis) kasvatatakse peamiselt Vahemere piirkonnas, USA-s, Austraalias ja Hiinas, kuid ta pärineb Lähis-Ida piirkonnast (Iraan, Saudi Araabia jt), kus kasvab ka praegu looduslikult. Mandleid nimetatakse pähklite kuningaks, kuna neid peetakse inimorganismile kõige kasulikumateks pähkliteks nende suure hulga oluliste toitainete tõttu. Mandleid võib süüa värskelt või kasutada toiduvalmistamisel, need sobivad suurepäraselt küpsetamiseks ja salatitesse. Nad pole mitte ainult tervislikud, vaid ka maitsvad.
Mandlite kasulikkus tervisele: Mandlid on rikkad vitamiinide, mineraalide, kiudainete ja taimse valgu poolest. Pärast 30 grammi mandlite söömist saame 1/8 valgu vajalikust päevakogusest täiskasvanule. On mitmeid põhjuseid, miks peaks mandleid iga päev sööma: sest nad vähendavad südameataki ja teiste südamehaiguste riski, vähendavad halva kolesterooli taset organismis, kaitsevad arterite seinu kahjustuste eest, aitavad säilitada tugevaid hambaid ja luid, vähendavad veresuhkru taset, toetavad ajutegevust, toidavad närvisüsteemi, aitavad seedesüsteemil toimida ja kaitsevad kõhukinnisuse eest, aitavad kaalust alla võtta (ja vajadusel kaalus juurde võtta), toetavad terve naha säilitamist ning aitavad ka juuste probleemide korral.
Igapäevaselt mandleid süües saab reguleerida vere kolesteroolitaset. Selle põhjuseks on asjaolu, et mandlites sisalduvad polüküllastumata ja monoküllastumata rasvad, tuntud ka kui head rasvad, mis tõstavad hea kolesterooli (HDL) ja alandavad halva kolesterooli (LDL) taset organismis. Uuringud on näidanud, et iga päev umbes 100 grammi mandleid süües võib halva kolesterooli taset vähendada 15%. Nad vähendavad südamehaiguste riski. Selle peamine põhjus, nagu varem mainitud, on see, et mandlid vähendavad halva kolesterooli taset. Mandlites sisalduv magneesium parandab vereringet ning hapniku ja toitainete tarnimist kogu kehas. Mandlid sisaldavad ka palju E-vitamiini, mis kaitseb artereid neile kahjulike põletike ja arteriseinte lupjumise eest. Mandlite söömist seostatakse parema vere lipiidide taseme ja parema südame tervisega, mis võib aidata reguleerida vererõhku ja ennetada südameinfarkti. Mandlid parandavad ajutegevust. Mandleid peetakse üheks parimaks ajutoiduks, kuna neis on vähe küllastunud rasvu, palju oomega-6 rasvu, E-vitamiini, kaltsiumi, tsinki ja valku. E-vitamiin toetab kognitiivseid funktsioone, kaitseb mälu ja soodustab erksust. Tsink ja E-vitamiin aitavad kaitsta aju vabade radikaalide kahjulike mõjude eest. Mandlites sisalduv B6-vitamiin aitab parandada kahjustatud ajurakke. Arvatakse, et mandlites sisalduv aminohape fenüülalaniin parandab probleemide lahendamise oskust ja võib aidata ennetada Parkinsoni tõbe. Mandlid reguleerivad suhkru taset ja aitavad vältida diabeeti. Toitained nagu head rasvad, kiudained, vitamiinid ja mineraalid aitavad mandlitel reguleerida toitainete imendumist ja vere glükoosisisaldust. Uuringud on näidanud, et mandlid võivad aidata II tüüpi diabeeti põdevaid inimesi ning aitavad kontrollida diabeeti menopausijärgses eas nii meestel kui ka naistel.
Mandlid ja nende eelised nahale: Mandlid sisaldavad naha tervisele väga olulist toitainet, E-vitamiini. See vitamiin toidab nahka ja hoiab ära selle kuivamise. Mandliõli saad kasutada nahahoolduseks lihtsalt näole hõõrudes, see ei ummista nahapoore ega jäta ebameeldivat rasvast tunnet. Mandlipiima võid kasutada ka nahakahjustuste, näiteks päikesepõletuse jms puhul. Need on suurepärased, looduslikud ja tõhusad nahahooldustooted.
Mandlite eelised juustele: Mandlites sisalduvad toitained, alates asendamatutest rasvhapetest (oomega-6), E-vitamiinist, biotiinist (vitamiin B7) kuni mineraali mangaanini, aitavad kõik kaasa tervete juuste kasvule. Mandlites sisalduv tsink soodustab rakkude uuenemist ja hoiab ära juuste väljalangemise. Mandliõlil on soojendavad omadused. Kasuta juustele mandliõli, sellega saad masseerida peanahka, kanda juustele, hoida 30 minutit ja seejärel veega maha pesta või jätta lihtsalt ööseks juuksemaskiks, nii imendub see paremini juustesse. Mandliõli võib aidata juukseid toita või ravida olemasolevaid juukseprobleeme, alates kõõmast kuni juuste väljalangemiseni. Kasuta mandliõli oma juustel 3 korda nädalas. Mandlitest toodetakse tooteid, mis on tervisele ja ilule sama head: mandlivõi, mandliõli, mandlipiim ja mandli toitekreem.
Tarbimine: Kui palju mandleid võib süüa, sõltub seedevõimest. Isu ja seedimisvõime on olulisemad kui soovitatav kogus. Kuna mandlid (ja ka muud pähklid) on aga kaloririkkad, rasvased ja raskesti seeditavad, tuleks sellega arvestada. Mandleid tuleks enne söömist leotada vees ja koorida. Leotamine ja kestade eemaldamine aitab mandlite toitaineid paremini omastada. Saadaval on ka juba kooritud mandlid.
Tähelepanu! Üldiselt ei soovitata süüa rohkem kui peotäis mandleid/pähkleid päevas. Samuti tuleb märkida, et pähkleid tuleks tarbida nagu iga teist toitu, pärast teatud koguse söömist tee paus. Pidev näksimine võib põhjustada seedetrakti häireid, mis toovad kaasa mürkide kogunemise kehasse ja võimalikke negatiivseid tagajärgi tervisele.
Kasutamine: Mandlid pole mitte ainult maitsev, vaid ka tervislik vahepala. Neid saab jahvatada jahuks, valmistada mandlipiima, madlivõid. Mandlitega toiduvalmistamiseks on palju võimalusi, need sobivad nii pearoogadeks, suupisteteks, magustoitudeks kui isegi jookideks.
Allikad: https://www.tcmworld.org, https://www.ayurvedajournal.world, https://www.ncbi.nlm.nih.gov
NB! Siin esitatud teavet ei tohiks tõlgendada kui soovitust ravi või muud tüüpi terviseprobleemide kohta. Soovitame teha isiklikke terviseotsuseid pärast erinevate teabeallikate hindamist.